Κανω κατι λαθος και ξεφυσαω ολη την ωρα;

Προβλήματα στη σχολή? - Προβληματικοί Καθηγητές?
Γράψτε εδώ τι συνέβη!

Συντονιστής: Συντονιστές

Κανω κατι λαθος και ξεφυσαω ολη την ωρα;

Δημοσίευσηαπό panagoulios » Παρ 16 Μάιος, 2003 10:00 pm

Δεν ξερω τι φταιει .2,5 χρονια τωρα τα εχω δοκιμασει ολα.
Αισθανομαι σαν δοκιμιο απο σκυροδεμα που δοκιμαζεται σε συνεχη αυξανομενη τριαξονικη φορτιση και συντομα θα αστοχησει με θυμα ... μονο εμενα(συνθηκες Rankine).

Εργασιες ουρανοκατεβατες απο παντου.Τρεχουμε ολοι σαν μικρα καραγκιοζακια στο θεατρο σκιων του Ε.Μ.Π να συγκεντρωσουμε σημειωσεις , ματινες , ασκησεις , ασκησακια , επιστροφες ασκησεων , βιβλια , εγγραφα , γκαρουτσους και απο πανω το ΓΡΑΜΜΙΚΟ να χαμογελαει με την απελπισια μας που βγαζουμε φωτοτυπια ακομη και την αποδειξη απο τα σαντουιτς μπας και χρειαστει καπου.Προσωπικα εχω μαζεψει ενα καρο σημειωσεις χρεωνοντας τον πατερα μου απειρα εξοδα και προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι καπου θα χρειαστουν.

Κοιμαμαι μαζι με τα ντοσιε.Τα προσεχω σαν τα ματια μου φοβουμενος μη χαθει τιποτα γιατι τρεμω στην ιδεα στο να τα ξανασυγκεντρωσω.Εχουν γινει για μενα οι σημειωσεις και οι εργασιες σαν το πολυτιμο του γκολουμ.Τα μισω και τα λατρευω ταυτοχρονα.Με κυνηγουν στον υπνο μου...με στοιχειωνουν. emdont

Μα πιο πολυ απο ολα δεν αντεχω τις εργασιες... και για οποιον ξεχνα να ενας συγκεντρωτικος καταλογος του τι εχει να κανει τον προσεχη μηνα το 6ο εξαμηνο.
1.Εργασια Οδοποιιας (10 Ιουνιου)
2.συνεχομενες ασκησεις στη Γεωλογια (τωρα τις πανε 2 -2 )
3.5 ασκησεις στα τυπικα υδραυλικα που οι αθεοφοβοι μας τις χρεωνουν με 1!!!! μοναδα(και ειναι τεραστιες)
4.3 ασκησεις στην επιχειρησιακη
5.2 ασκησεις στις δομικες μηχανες
6.2 τεραστια θεματα στη στατικη 3

7.Προοδος διαφορικες 28
8.Προοδος εδαφομηχ. την τριτη

+ολο και κατι εκτακτα emdown

Και αυτα ολα μονο για αυτους που δε χρωστανε αλλα μαθηματα μαργαριταρια πχ λεω εγω Ρευστα (7 σειρες και προοδος και εργαστηριο)

Αχ ξαλαφρωσα λιγο που σας αγχωσα. embigsmile
Τα λεω στους αλλους γυρω μου μη ΕΜΠτες και κανεις δε με καταλαβαινει.Τα λεω σε σας μπας και κλαψουμε τον πονο μας μαζι , μπας και βρω συμπαρασταση ... αφου δε βρισκω λυση. emgossip

Και ακουω κατι τυπους απο κατι φιλοσοφικες και κατι παιδαγωγικα και νοσηλευτικες να μιλανε ... ρε ημαρτον emhehe
Άβαταρ μέλους
panagoulios
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος

Δημοσίευσηαπό SuperMario » Σάβ 17 Μάιος, 2003 10:37 am

Ξυπνησα σήμερα τι πρωί αποφασισμένος να διαβάσω εδάφη.Αντεξα όσο άντεξα και μετά είπα να μπω λίγο στο site να δω μη γράφτηκε τίποτα.Ανακάλυψα έντρομος ότι μιας και χρωστάω και 5 από το 5ο (δηλ καλό Σεπτέμβρη) για τουλάχιστον 4 μήνες πρέπει να ξεχάσω οποιαδήποτε διασκέδαση.Μπράβο ρε panagoulie μας εφτιαξες τη μέρα.Η μάλλον μας έφτιαξες το καλοκαίρι όλο.... emclap

emcensored την τρέλα μου!!!

Δεν είναι δυνατόν!!!

Εγώ λέω να πάμε να κάνουμε κατάληψη η καλύτερα να τινάξουμε το Ιδρυμα στον αέρα.Δεν αντέχω άλλο και δεν νομίζω ότι θα μπω στο 4ο έτος με σωας τας φρένας... emhehe emhehe emhehe
sms info: Η δωρεάν υπηρεσία της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στους φοιτητές Πολιτικούς Μηχανικούς!
κάντε τώρα online αίτηση εδώ

Εικόνα

ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!
Άβαταρ μέλους
SuperMario
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό kiakos » Σάβ 17 Μάιος, 2003 1:28 pm

Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι οι διδάσκοντες έχουν ξεφύγει τελείως, ενώ ο αγώνας δρόμου που έχουν ξεκινήσει τα ελληνικά πανεπιστήμια για το πιο θα έχει τε περισσότερα μαθήματα, μας έχει μετατρέψει σε αθλητές σκυταλοδρομίας. Δεν είναι μόνο ότι δεν προλαβαίνουμε να ανταποκριθούμε σε όσα μας ζητούν, αλλά στην τελική δεν μας μένει και τίποτα. Με τον τρόπο που γίνονται, περισσότερα από 5 μαθήματα το εξάμηνο είναι πάρα πολλά. Για 7 και 8 που έχουμε τώρα δεν συζητώ.
... και όλα αυτά γι α τον τίτλο του Ε.Μ.Π.????
Άβαταρ μέλους
kiakos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό SuperMario » Τετ 21 Μάιος, 2003 6:05 pm

Κοίταξε...είσαι στο ΕΜΠ. embigsmile

Μη στραβώνεις λοιπόν για τα όποια βασανιστήρια...

Είσαι στο καλύτερο ίδρυμα της χώρας!!!!! embigsmile

Μη σου πω σε ένα από τα καλύτερα της Ευρώπης όοοολης!!!!!!!!!!!!! embigsmile embigsmile embigsmile
Μη διαμαρτύρεσαι άδικα λοιπόν.Σιλάνς emcool και σκάβε....

Εικόνα

ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!
Άβαταρ μέλους
SuperMario
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό silmarils » Τετ 21 Μάιος, 2003 11:08 pm

Όσο έχετε καιρό καταλάβετε ότι τα πάντα είναι θέμα καλής οργάνωσης και προγραμματισμού ώστε να μην ταλαιπωρήστε! emclap

Πολύ απλά, κάντε εσείς τα μισά μαθήματα και αναθέστε σε κάποιον άλλο τα άλλο μισά! emclap

Συγχωρείτε με... ακόμα να συνέλθω από το σοκ μετά το Matrix Unloaded... emdots
Άβαταρ μέλους
silmarils
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος

.

Δημοσίευσηαπό panagoulios » Πέμ 22 Μάιος, 2003 12:26 am

emhappy Ξερεις μερικες φορες σκεφτομαι οτι αυτη η δυσκολια ειναι που μας ανεβαζει τελικα σαν φοιτητες και μας εχει κανει τοσο ψωναρες.Εγω το παραδεχομαι , ειμαι ψωναρα με τη σχολη μου.Απο την αλλη ομως μηπως αυτο που εχω παθει εγω και ορισμενοι απο σας ειναι μια εντονα ελιτιστικη διαθεση απεναντι σε αλλους ανθρωπους που δε δυσκολευονται και τοσο στην καθημερινη τους ζωη και ακολουθουν ενα επαγγελμα με λιγοτερες αξιωσεις.

Ηθικα δεν ειναι σωστο.Αλλα ενδομυχα λεω μηπως τετοιες σκεψεις περνουν απο το μυαλο ολων μας;

Προσωπικα εχω καθημερινες κοντρες με τους αρχιτεκτονες emstarwars τους οποιους οπως εχω τονισει θεωρω τους τεμπεληδες του Πολυτεχνειου.Ολοι οι αλλοι σπουδαζουν για να κατασκευασουν τις ονειρωξεις τους. emblink Δε λεω ομορφο επαγγελμα αλλα οταν αυριο θα πληρωνονται καλυτερα και θα ακουγεται το ονομα τους περισσοτερο πειτε μου παιρνεις το καταραμενο το υφακι τους και το τουπε τους να το θυσιασεις στο βωμο των αμετρητων ωρων διαβασματος που τρωμε τοσα χρονια(μεσος ορος φοιτησης θυμιζω 7 χρονια)
ή το παιζεις ανωτερος ανθρωπος και λες στον εαυτο σου οτι η μερα της κρισης φτανει;Εγω τεινω προς το πρωτο. emdots

Συναδελφοι αντεχετε με οσα τραβατε καθε μερα να μην ξερετε ουτε ενα γνωστο πολιτικο μηχανικο;;;;;; emdry

Αναξιοκρατια στο αποκορυφωμα.
Για να μη μιλησω για τα ΤΕΙ που επειδη κανουν εργαστηρια νομιζουν οτι ειναι και οι πρωτοι.
Αλλα οπως λεει ο Κανελαιδης εμεις μαθαινουμε εδω τα 10 γιατι για να ειμαστε αυριο σε θεση να ξερουμε τα 1000 πως.Αυτοι οσα πως και να μαθαινουν(οι πασης φυσεως ψευτομηχανικοι )δε τους φτανουν

Ακου εκει Αρχιτεκτονες μηχανικοι;Η μανα σου κι η μανα μου στην ιδια απλωστρα απλωνανε και σιγοτραγουδουσαν emhappy

Αιντε ολοι μηχανικοι γιναμε.Ειναι και καλλιτεχνες , ειναι και παντογνωστες , ειναι και μηχανικοι , ειναι και επιστημονες αλλα πανω απο ολα ειναι και στην κοσμαρα τους ανωτεροι απο μας.

Μη σας πω οτι ειμαστε και πιο σημαντικοι απο τους γιατρους.Αυτοι το πολυ πολυ να παρουν στο λαιμο τους 1 , 2 , 3 ζωες.Εμεις με τα εργα μας παιζουμε με χιλιαδες
.ΜΑΛΠΑΣΕ(ΓΑΛΛΙΑ) , ΒΑΓΙΟΝΤ(ιταλια). emdown

Τουνελ , σηραγγες , αστικα δικτυα υδρευσης , αποχετευσεις , γεφυρες, μετρο , αντιστηριξεις, βιολογικους καθαρισμους , λιμανια , αεροδρομια , φραγματα , παροχετευτικα δικτυα , στατικες μελετες , δρομους .

Ολα της ζωης τα αγαθα περνουν απο τα χερια μας.
Ε ειναι να μην την ψωνισεις. emclap

Υ.Γ Μην πετατε ντοματες παιδια .Απο τις πολλες εργασιες ειναι ...
Άβαταρ μέλους
panagoulios
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος

Δημοσίευσηαπό SuperMario » Πέμ 22 Μάιος, 2003 9:14 am

Α καλα!!!

Εσύ παιδάκι μου τα έχεις πάρει στο κρανίο!!!! emdevil

Χαλλλαρά....

Πάντως έχεις ψιλοδίκιο...

Εικόνα

ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!
Άβαταρ μέλους
SuperMario
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Johnny » Πέμ 22 Μάιος, 2003 11:11 pm

Panagoulio, σου βγάζω το καπέλο... Ούτε εγώ δε θα μορούσα να τα πω καλύτερα...

Αρχιτέκτονες; Απαλλακτικές εργασίες, αραλίκι και πούλημα τρέλας. Erasmous, ταξιδάκια από δω, ταξιδάκια από κει και η γνωστή εκκεντρικότητα του καλλιτέχνη... Αλλά μεθαύριο (όχι το Σάββατο, γενικά μιλάω - ΧΑ! - καλό το αστείο του 4ου έτους SuperMario???) εκείνοι θα πληρώνονται καλύτερα. Θα έχουν λιγότερες ευθύνες. Και θα'ναι και πιο γνωστοί.

Και για όσους ασχοληθούν με την κλασική οικοδομή, αφού ένα μεγάλο μέρος από μας δε θα χτίζει συνέχεια αεροδρόμια, γέφυρες και φράγματα, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι και οι αρχιτέκτονες έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αυτό. Γιατί ξέρουν ΚΑΙ στατικη.... (εμένα μου λες!)

Λες και η φαντασία είναι κάτι που απαραιτήτως μόνο μαθαίνεται. Ή ότι το extreme είναι πάντα και όμορφο - ή ακόμα και λειτουργικό... Πάνε σ' ένα πανεπιστήμιο για να μάθουν να φαντασιώνονται... Φοβερό!

ΤΕΙ; Αυτοί ίσως ποτέ να μη φτάσουν το μυαλό τους στις δυνατότητες που σου προσφέρει το πολυτεχνείο να το φτάσεις. Αλλά για να πω και την αλήθεια, οφείλω να ομολογήσω ότι τα περισσότερα παιδιά που μπήκαν από το ΤΕΙ Δομικών Έργων στη σχολή μας θα είναι ενδεχομένως πολύ καλύτεροι επαγγελματίες από μας. Και γιατί αυτό; Γιατί το 'χουμε πήξει στα θεωρητικά ρε παιδια. Και καλά τα θεωρητικά, αλλά και λίγο πράξη δε θα έβλαπτε. Ποια είναι τα υλικά με τα οποία φτιάχνεις τσιμέντο, λέει, και σε τι ποσότητες το καθένα;

Με πήγες ρε μεγάλε στο εργαστήριο να φτιάξουμε ένα δοκίμιο, να ιδρώσουμε και να λερωθούμε; Να μας μείνει η εικόνα και η γνώση; ΟΧΙ; Ε, στα ΤΕΙ το κάνουν. Και καλά κάνουν που το κάνουν! Είδαμε ποτέ τι είναι άρθρωση, τι κύλιση και τι πάκτωση; Έφτασα 4ο έτος (και τα ακούω από το πρώτο) και τώρα αρχίζω σιγά σιγά να καταλαβαίνω πως διάολο υλοποιούνται αυτές οι στηρίξεις. Πού είναι και η πρακτική εξάσκηση; Τα παραδείγματα απουσίας αυτών είναι πολλά... Δυστυχώς.

Βέβαια, για τους λοιπούν των ΤΕΙ δεν αξίζει να πω τίποτα. Τα είπε ο panagoulios.

Είσαι ψωνάρα; Και καλά κάνεις και είσαι! Δε φταις εσύ, εκείνοι σε κάνουν. Όταν ο κ. Μουτζούρης στην ημερίδα της ΔΑΠ για τα μεταπτυχιακά ξεκίνησε το λόγο του είπε ότι "εμείς βγάζουμε όλο μας το άχτι πάνω σας. είστε ήρωες!". Τουλάχιστον το καταλαβαίνουν !;! Θα έπρεπε να είσαι ψωνάρα. Όταν άλλες σχολές του Πολυτεχνείου κάνουν 11 εβδομάδες μάθημα κι εσύ κάνεις 13. Όταν σκίζεσαι στη δουλειά με ορισμένους ανώαλους που χεις μπλέξει... (ονόματα δε λέμε, αυτά τετ α τετ) και απορείς πώς κατάφερες να τη βγάλεις και αυτή τη βδομάδα ζωντανός.

Τέλος, πάντων. Αυτά γιατί βαρέθηκα να γράφω. Περισσότερα στα τραπεζάκια. Stay tuned κατά kiako...

ΥΓ. Εϊδε κανείς τα περίφημα κτίριά μας ή τον Παπαδρακάκη στη διαφήμιση για το Γ' ΚΠΣ; Μου είπαν ότι τον δείχνει. Πρώτη μούρη...
Aίτηση Υποστήριξης Διαμαρτυρίας για τις Χρεώσεις ADSL http://www.nethome.gr/adsl/
Άβαταρ μέλους
Johnny
Συντονιστής
Συντονιστής

.

Δημοσίευσηαπό panagoulios » Παρ 23 Μάιος, 2003 2:12 am

emclap Χωσε , πεστα , αμολα καλουμπα και τρεχω ξοπισω.Ωραια τα πες.Ουτε εγω ξερω τι ειναι η αναθεματισμενη η πακτωση και παρακαλαω απο δω και απο κει μπας και με παρει κανεις να ξεστραβωθω σε καμια οικοδομη .

Οσο για τα ΤΕΙ συμφωνω οτι εξειδικευονται περισσοτερο και αυτο με στεναχωρει γιατι οντως εχουμε πηξει στη θεωρια ενω στην πραξη θα τα μαθαιναμε στο 1/3 των ωρων που καταναλωνουμε στο αμφιθεατρο. emdown

emdots Αληθεια γνωριζει κανεις τι μπορουν να χτιζουν οι αρχιτεκτονες χωρις δικη μας υπογραφη και τι εμεις αντιστοιχα και τι συμβαινει με τις κατηγοριες πτυχιου;Ισως καποιος με μπαμπα μηχανικο(πολιτικο φυσικα)ευκαιρο.Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
panagoulios
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος

Δημοσίευσηαπό SuperMario » Παρ 23 Μάιος, 2003 12:51 pm

Ακου αμόλα καλούμπα!!!Καλό... embigsmile

Το χιούμορ του 4ου έτους αγαπητέ Johnny είναι ως γνωστόν αθλιο και κατάπτυστο και μη με προκαλείς online γιατί βρίσκεσαι ανάμεσα σε 3ετείς που θα σε κατασπαράξουν... emdevil

Οσο αφορά την θεωριοπληξία των μαθημάτων με βρίσκετε απόλυτα σύμφωνο.Δε μπορεί να περιμένουμε να πάμε 5 ο έτος για να δούμε βασικά πράγματα του επαγγέλματος!!Μέχρι τώρα μόνο το ΠΑΥ σαν μάθημα μου έχει δώσει κάτι το πρακτικό (στο 1 εργαστήριο που πάτησα... emblush )
και η Τεχν.Γεωλογία με την εκδρομή.

Πότε επιτέλους θα κάνουμε ένα εργαστήριο της προκοπής???

Δε λέω να γίνουμε φουλ πρακτικοί , και η θεωρία χρειάζεται , αλλά δεν πρέπει να είμαστε και τελείως θεωρητικοί!!!Μεθαυρίο που λέει και ο Johnny μήπως πρόκειται να ανέβουμε σε καμιά οικοδομή και να πούμε στον τεχνίτη για πακτώσεις ή δοκούς Gerber?? Η στο δρόμο που θα φτιάχνει η μεγαλοτeχνική μας εταιρία (...) θα πούμε ποτέ για ισοκλινή κλπ??Έλεος!!! emhehe

Panagoulie αν ξέρω καλά οι αρχιτέκτονες μέχρι διώροφο χτίζουν χωρίς την πάρτη μας.

Ειπά αρχιτέκτονες και τι θυμήθηκα!!!

Πηγα χτες να δω το Matrix reloaded (γαμάτο!!) και σε κάποια φάση φτάνει ο Νeo σε ένα τύπο (τι,πως,που,γιατί μη ρωτάτε , τραβάτε να το δείτε...) που του λέει : ''Ειμαι ο αρχιτέκτονας του Matrix...''

Εικόνα

ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!
Άβαταρ μέλους
SuperMario
Συντονιστής
Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Κακώς κείμενα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες